» » Україна заощадила більше чотирьох мільярдів доларів без споживання російського газу

Україна заощадила більше чотирьох мільярдів доларів без споживання російського газу

Автор: Журналіст від 13-10-2017, 12:23
 
 
  У середині жовтня в Україні розпочнеться опалювальний сезон. Ця зима стане третьою, яку Україна зустріне без споживання російського газу, хоча ще у листопаді 2015 року це здавалося нездійсненним завданням. Центр громадського моніторингу та контролю з’ясував, як за три роки змінився газовий ринок України та наскільки ми тепер вільні від російського «газового зашморгу».
 
  Кінець газового шантажу

  Росія веде гібридну війну з Україною із застосуванням багатьох видів зброї, однин із яких – енергоресурси. У 2013 році екс-президент Віктор Янукович обміняв знижку на російський газ для України (з $400 до $268 за тис куб. м) на відмову від європейської інтеграції. Однак навіть попри це, ціна на газ для України залишалася значно вищою, ніж для Європи. Україна платила за газ на 25% більше, ніж Німеччина, за той самий обсяг ресурсу. 

  З 26 листопада 2015 року Україна припинила купувати російський газ, звернувшись до імпорту «блакитного палива» винятково на західному кордоні. Першим кроком на шляху до створення вільного енергетичного ринку стало відкриття нових маршрутів. У 2016 році наша країна загалом імпортувала 11,1 млрд куб. м газу, з яких 9,1 млрд куб. м – із Словаччини, 1 млрд куб. м – з Угорщини і 1 млрд куб. м – з Польщі. 

  Відмовившись від російського блакитного палива, Україна не лише позбулася політичного тиску, а й отримала економічний зиск, оскільки на західних кордонах почала купувати газ за середньою ринковою ціною у межах $200-230. За оцінками «Нафтогазу», з 2014 до 2016 року Україна заощадила $4,4 млрд на імпорті енергоресурсів.

  «За останні 3 роки ми забезпечили енергетичну безпеку держави і диверсифікацію джерел енергопостачання. У 2016-2017 роках ми спожили нуль кубів російського газу. Весь наш газ ми купуємо в Європі і не даємо більше шантажувати Україну», – каже президент України Петро Порошенко.
 
  Наразі запаси газу в українських сховищах перетнули позначку – 13 мільярдів, а імпорт з Європи йде за графіком.  Соціальні об’єкти повністю готові до опалювального сезону 2017-2018 років. Це стосується як житлового сектору, так і інших соціальних об’єктів: дитячих садочків, шкіл та лікарень.

  Власний потенціал

  У попередні роки замість розвитку власної ресурсної бази Україна йшла найпростішим шляхом – збільшуючи закупівлі. Наразі ж ми зменшуємо імпорт і збільшуємо власний видобуток. Завдяки розвитку власної  газовидобувної галузі до 2020 року Україна зможе повністю забезпечити потребу у природному газі і відмовитися від імпорту взагалі.

  Як свідчать дані «Укртрансгазу», протягом перших семи місяців 2017 року Україна збільшила власний видобуток газу на 3,2%  порівняно з аналогічним періодом 2016 року –до 12 млрд 43,9 млн кубометрів. Запаси природного газу складають близько 1 трильйона кубометрів, яких має вистачити на 30 років, а нафти і газового конденсату – 200 млн тон, яких вистачить на 90 років.  

  Рівень споживання енергоресурсів в Україні значно перевищує відповідні показники в інших країнах Східної Європи. Наразі основною проблемою споживачів газу залишається погана теплоізоляція житлових будинків. Тож ще одним кроком для укріплення енергонезалежності України є скорочення споживання газу і розвиток енергоефективності. 

  «Україна сьогодні має величезний потенціал до залучення інвестицій в сонячну, вітрову енергетику, перехід на альтернативні види палива. Є можливість переходу на децентралізоване енергопостачання в містах: питання заміщення газових котелень на альтернативне паливо. Тому сьогодні завдання держави  –  створити умови для зменшення споживання енергоресурсів і модернізації систем енергопостачання, вже маючи відповідні умови і фінансування», – вважає  міністр регіонального розвитку, будівництва й житлово-комунального господарства Геннадій Зубко.
 
  Протягом 2013 року українці використали 50,4 млрд кубічних метрів газу, у 2016 році ця цифра знизилась до 33,2 млрд – Україна скоротила споживання газу майже на третину. 
 
 
Джерело: report.if.ua
 

реклама партнерів


Комментарии:

Оставить комментарий