» » У Голій Пристані порадили як уберегтися від удару блискавки під час грози

У Голій Пристані порадили як уберегтися від удару блискавки під час грози

Автор: Журналіст від 17-05-2019, 09:21
 
 
  Влітку сильна спека в Україні чергується із грозами – типовим атмосферним явищем теплої пори року. Найнебезпечнішими під час грози є розряди блискавки, температура якої може перевищувати 30 тисяч градусів за Цельсієм – це приблизно в 5 разів більше за температуру на поверхні Сонця. У середньому блискавичний розряд поширюється зі швидкістю понад 190 тисяч км/с, а його довжина становить 3-4 км. За статистикою, щороку в світі від удару блискавки гинуть до 3000 людей. У зв’язку з цим голопристанські рятувальники в черговий раз нагадують громадянам правила безпечної поведінки в грозу.

  Тому слід пам'ятати про правила поведінки під час такої погоди.

  Далеко не завжди пряме попадання розряду блискавки в людину значить для неї неминучу смерть – за деякими даними, близько 90% залишаються в живих, хоч і отримують серйозні ушкодження тіла.

  Гроза – явище, яке одночасно і зачаровує і лякає, адже передбачити, куди вдарить небесний заряд неможливо. І хоча вірогідність прямого попадання блискавки в людину вкрай мала, щороку налічується чимало постраждалих від цієї грізної стихії. Як би там не було, знання про те, як уберегтися від блискавки під час негоди вже ніяк не завадить.

  12 порад, як залишатися в безпеці під час грозової зливи.

1. Блискавка завжди б’є в найвищу точку, тому найстрашніше для людини – перебувати під час грози на відкритій або піднесеній місцевості, наприклад, в полі. Якщо ви опинилися в подібній ситуації – сховайтеся в будь-якому заглибленні – канаві або ярі, сядьте навпочіпки, пригніть голову і не рухайтеся.

2. Уникайте води, яка є відмінним провідником струму. Удар блискавки поширюється навколо водойми в радіусі 100 метрів. Під час грози не можна купатися, ловити рибу, стояти на березі.

3. Якщо гроза застала вас у місті – сховайтеся в магазині, під’їзді чи перечекайте грозу під навісом біля стіни будівлі.

4. Не страшно, якщо ви перебуваєте в автомобілі. Закрийте вікно – і ніяка блискавка до вас не добереться.

5. Ховаючись під деревами, не забувайте, що блискавка часто потрапляє в найвищі. Отже, чим менше дерево, під яким ви знайшли притулок, тим краще. Якщо ховається група осіб, то краще присісти, не торкаючись до інших людей.

6. Якщо ви перебуваєте в приміщенні – закрийте вікна, двері, димоходи та вентиляційні отвори. Не допускайте протягів, оскільки це може спровокувати потрапляння кульової блискавки. У приміщенні потрібно триматися подалі від вікон, електроприладів, а також труб і металевої сантехніки. Вимкніть зовнішні антени і вимкніть з розетки радіоприймачі, телевізори, мікрохвильову піч, комп’ютер. Не забувайте, що під час грози неприпустимо користуватися електроприладами і телефоном.

7. Остерігайтеся небезпечних предметів. Не варто торкатися до всього мокрого, залізного і до електроприладів.

8. Якщо гроза почалася під час вашого руху на велосипеді чи мотоциклі – зупиніться, і перечекайте грозу на відстані не менше 30 метрів від транспортних засобів.

9. Дуже небезпечно під час грози розмовляти по мобільному телефону. Найкраще під час грози мобільний вимикати. Відомі випадки, коли вхідний дзвінок ставав причиною потрапляння блискавки.

10. Під час грози бажано позбутися металевих предметів. Годинники, ланцюжки, розкрита над головою парасолька і навіть зв’язка ключів в кишені – потенційні мішені для удару.

11. Вкрай небезпечно під час грози знаходитися біля ліній електропередач. Електрика в будь-якому вигляді притягує блискавку. Навіть перебуваючи біля стіни з антеною, ви ризикуєте накликати на себе удар блискавки.

12. Людина під час грози повинна мати якомога менше контактів із землею. Найбезпечніша поза – присісти, ступні поставити разом, опустити голову і груди на коліна, руками обхопити коліна. Можна сісти або встати на ізоляційний матеріал: дерево, дошку, намет, спальний мішок, мотузку або рюкзак.

  Як надати допомогу потерпілому?

  Реанімаційні заходи можна проводити не більш як півгодини. Якщо за цей час не буде надано адекватну допомогу, людина помре. Відтак першочергово потрібно викликати "швидку”. Поки лікарі будуть їхати, проводьте штучну вентиляцію легень (методом "рот у рот”) та непрямий масаж серця. Дотримуйтеся принципу 30:2 (30 натисків на грудну клітку, два різких вдихи). За потреби, очистіть дихальні шляхи. Удар блискавки прирівнюється до високовольтного високоамперного електричного ураження, внаслідок якого настає рефлекторна зупинка дихання та серцебиття. Реанімаційні заходи треба робити одразу, бо через 4−5 хвилин загине мозок.

  Ці поради допоможуть вам вберегтися від блискавки і більш грамотно організувати свої дії, щоб не постраждати під час грози. Бережіть себе!

 
Віктор Фисуненко, начальник Голопристанського РВ ГУ ДСНС України у Херсонській області

Олександр Табунщик, завідуючий НКП навчально - методичного центру
цивільного захисту та безпеки життедіятельності Херсонськой області м. Гола Пристань.
реклама партнерів


Комментарии:

Оставить комментарий