» » Інформація для мешканців Голопристанського району: що необхідно знати про оренду земельної ділянки

Інформація для мешканців Голопристанського району: що необхідно знати про оренду земельної ділянки

Автор: Журналіст від 18-09-2017, 16:57
 
Що необхідно знати про оренду земельної ділянки? Та як зареєструвати право її оренди

      Голопристанщина — аграрний район. Майже кожен сільський житель району є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення та віддає її в оренду. Багатою є і судова практика розгляду спорів, що виникають з відносин оренди землі. Захистити свої права, вберегтися від неприємностей та судових розглядів, допоможе знання цих прав та відносин у сфері оренди землі.

У зв'язку з тим, що випадки порушення законних прав орендодавців є непоодинокими, звертаємо увагу на основні моменти, які слід пам'ятати при укладенні договору оренди земельної ділянки.

      Орендодавцями можуть бути власники земельних ділянок або органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

      Громадяни та юридичні особи набувають права оренди земельної ділянки: 
         • із земель державної або комунальної власності за результатами аукціону, або за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
         • земельних ділянок, що перебувають у приватної  власності, – за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. 

       Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220.  
       
       До договору оренди землі обов’язково включаються такі істотні умови
       - об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); 
       -  строк дії договору оренди; 
       - орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. 

       За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

       У разі якщо договором оренди землі передбачено здійснення заходів, спрямованих на охорону та поліпшення земельної ділянки, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.

       Договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, що перебувають у власності одного орендодавця (одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування).

        Строк оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років. Разом з тим при передачі в оренду, зокрема, земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі не може бути меншим як 7 років, а якщо для таких цілей передаються земельні ділянки меліорованих земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація – меншим як 10 років. 

       Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. При цьому слід враховувати що, запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі повинен складати не менше 3 % визначеної відповідно до законодавства їх вартості. 

        Особливості обчислення розміру річної  орендної плати щодо земель державної і комунальної власності визначаються Податковим кодексом України.

        Зміна умов договору оренди землі здійснюється:
                •за взаємною згодою сторін; 
                • у разі недосягнення згоди - в судовому порядку.
        Розірвання договору оренди землі здійснюється:
                •за згодою сторін; 
                •на вимогу однієї із сторін - за рішенням суду;
                •в односторонньому порядку - якщо передбачено законом або договором.
          Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

         Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Процедура та перелік документів, необхідних для державної реєстрації права оренди земельної ділянки залежить, в першу чергу, від форми власності земельної ділянки (приватна, державна, комунальна). 

         Для проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки приватної власності державному реєстратору необхідно надати:
паспорт (пункт 8 постанови КМУ від 25.12.2015 № 1127);
договір оренди земельної ділянки, укладений з фізичною/юридичною особою – власником;
витяг з Державного земельного кадастру (у разі відсутності у договорі оренди зазначеного кадастрового номера земельної ділянки);
квитанцію про сплату адміністративного збору за державну реєстрацію права оренди: 
у строк не більше 5 робочих днів з дня реєстрації заяви – 80 грн.
у строк два робочі дні – 800 грн.; у строк один робочий день – 1600 грн.;
у строк 2 години – 4000 грн.

         Для проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки комунальної або державної власності державному реєстратору необхідно надати:
паспорт (пункт 8 постанови КМУ від 25.12.2015 № 1127);
договір оренди земельної ділянки;
витяг з Державного земельного кадастру (у разі відсутності у договорі оренди зазначеного кадастрового номера земельної ділянки) (стаття 15 ЗУ «Про оренду землі»);
квитанцію про сплату адміністративного збору за державну реєстрацію права оренди: 
у строк не більше 5 робочих днів з дня реєстрації заяви – 80 грн.
у строк два робочі дні – 800 грн.; у строк один робочий день – 1600 грн.;
у строк 2 години – 4000 грн.

          Хочемо зазначити, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, у власність або у користування для всіх потреб.

З усіх питань просимо звертатись до Голопристанського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Гола Пристань пров. Курортний, 7 тел. (05539) 2-10-91; 2-10-96

реклама партнерів


Комментарии:

Оставить комментарий