» » В українських садибах доволі розповсюджене самочинне будівництво: Голопристанське БТІ повідомляє про його правові наслідки

В українських садибах доволі розповсюджене самочинне будівництво: Голопристанське БТІ повідомляє про його правові наслідки

Автор: Журналіст від 23-05-2017, 15:37
 
 
  В українських садибах доволі розповсюджена ситуація, коли дружина мріє завести кабанчика та пустити з десяток курей, а чоловік, як справжній джентльмен, намагаючись догодити жінці, починає облаштовувати новим мешканцям житло. Як правило, вся ця фауна в однім помешканні мирно всидіти не може, тому доводиться кожному виду облаштовувати окрему домівку.
 
  І ось чоловік, як справжній газда, відшукує по дворі  п’ять  вільних шиферин, що лишилися від будівництва гаража, згадує, що за хатою лежить пів сотні цеглин, купляє мішок цементу і процес починається. В цей час сусід бачить бурхливу діяльність в конкуруючий садибі і вирішує додати ложку дьогтю сусідських заздрощів до діжки меду хазяйновитості господарів питанням: « Сусід, а чи є в тебе дозвіл на будівництво?». Звісно, що це питання дратує, псує настрій і сильно сповільнює процес будівництва. Тому зрозуміло, що господарі за вечерею, обговорюючи події дня, знаходять собі виправдання на кшталт: це моя садиба – що хочу те й будую; та хто знатиме про моє будівництво; та воно ж тимчасове і практично без фундаменту.  Маючи такі переконливі аргументи, господарі, заспокоївши своє сумління, відсвяткувавши входини курям і кабанчику, забувають про дозволи, про наміри зробити будівлі тимчасовими та інші незручності, пов‘язані з оформленням новобудов. Час іде, життя триває…
 
  А тепер про цю ситуацію та її наслідки без художніх прийомів. 
   
  Досить часто виникає ситуація, коли громадяни без відповідної проектно-дозвільної документації здійснюють незаконне будівництво. Самовільне будівництво (самочинне будівництво) об’єктів нерухомості в України є досить розповсюдженим явищем. Власник земельної ділянки чомусь вважає, що на його землі можна будувати що завгодно та як завгодно. АЛЕ ЦЕ НЕ ТАК! 
   
  Згідно із ст. 376 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) самочинним будівництвом є будування житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна на земельній ділянці, що не була відведена з цією метою, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. 
   
  Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
   
  Таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов’язана відшкодувати витрати, пов’язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану. 
   
  Таким чином, якщо ви зайнялися самовільним будівництвом, то майте на увазі, що ви не зможете отримати право власності на нього – об’єкт необхідно спершу узаконити. Тільки після проведення цієї процедури ви можете отримати законне право власності на самовільно побудовану нерухомість.
   
  Що буде за самочинне будівництво? Згідно статті 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення: в залежності від самого виду порушення будівельних норм, правил, стандартів, проектних рішень, а також від категорії складності об’єкта в питаннях щодо будівництва нової споруди, реставрації, капітального ремонту, виконання підготовчих робіт тощо на особу може бути накладений штраф.  Враховуючи існуючу реальність можу запевнити, що при виявленні самочинного будівництва, сума покарання в 5950грн. забудовнику гарантована і верхню межу штрафних санкцій  важко навіть уявити.
   
  По закінченню робіт виникає необхідність оформити документацію для реєстрації права власності. Так як така нерухомість є незаконно побудованою, Ви її не зможете продати, подарувати, заповісти у спадок або закласти в забезпеченні кредиту, та й господарем Ви теж, юридично, не є. Обираючи між легальною будівельною процедурою й самочинним будівництвом забудовники нерідко зупиняються на останньому варіанті, вважаючи, що узаконити самовільне будівництво набагато простіше, ніж пройти складну й довготривалу процедуру отримання дозвільної документації на будівництво і введення збудованого об’єкта в експлуатацію. Більшість власників земельних ділянок, які самовільно будують нерухомий об’єкт, щоб не втрачати часу необхідного на отримання дозволів, спочатку самовільно проводять роботи по будівництву, і вже по факту збираються отримати документи на узаконення нерухомості, міркуючи приблизно так: "Ми вже все зробили, тепер простіше буде оформити”. Дешевше буде отримати дозвіл перед будівництвом! В іншому випадку - прийдеться заплатити штраф!
     
  Як висновок, хочеться зазначити, що реєструвати право власності на самовільно збудовані споруди потрібно, якщо, звичайно, ви не хочете мати проблеми та значні штрафи. А ситуація, коли ви безперешкодно використовуєте незаконно збудоване майно і складається враження, що ніхто про це не знає, має лише тимчасовий характер. Не забувайте про це!
 
За матеріалами публікації групового інженера Голопристанського БТІ Оксани ВИСОЧКІНОЇ

реклама партнерів


Комментарии:

Оставить комментарий