» » Всіх українців зобов'яжуть провести енергоаудит своїх квартир

Всіх українців зобов'яжуть провести енергоаудит своїх квартир

Автор: Журналіст від 7-11-2016, 21:11
 
 
  Експерти впевнені: змушувати українців проводити енергетичний аудит не варто, однак отримана інформація дозволить зрозуміти, куди йде тепло і як правильно утеплятися.

  До кінця 2016- го, як заявляє віце-прем'єр Геннадій Розенко, депутати повинні прийняти закон "Про енергетичну ефективність будівель". У документі сказано: всі будівлі за рахунок власників повинні пройти енергетичний аудит, тобто розібратися, через що будинки втрачає тепло. Проводити аудит будуть експерти. Крім того, для окремих будівель доведеться оформити сертифікат енергетичної ефективності, а за порушення закону штраф - від 3400 до 5100 гривень. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, скільки доведеться заплатити українцям за дослідження своїх будинків і кому допоможе енергоаудит.

  Коли може запрацювати закон і хто проведе аудит
 Як сказано в документі, енергетичний аудит пройдуть всі об'єкти будівництва та вже зведені будівлі за рахунок власників. Як відзначають експерти, якісно виконаний енергоаудит в багатоповерхівці може обійтися в 9,5 – 13 тисяч гривень. Вартість дослідження залежить від площі будинку та від того, яке обладнання використовує аудитор. Якість енергоаудиту дуже важливий аспект, наприклад, якщо будуть виконані всі розрахунки щодо можливих заходів, то можна брати участь в міських "грантових" програмах, таких як "70/30", звернутися в банк для отримання кредиту на енергомодернізації або ж самостійно реалізувати запропонований енергоаудиторів план по утепленню. 

  Орієнтовна вартість енергоаудиту для багатоповерхівок:
до 100 квартир – 9.5 тис. гривень
до 300 квартир – 12 тис. гривень
до 350 квартир – 13 тис. гривень

  Крім енергоаудиту, окремих будівель доведеться оформити сертифікат енергоефективності: новобудовам, будівлям, які здаються в оренду як мінімум на рік, і місцях загального користування з площею від 250 квадратних метрів. Сертифікат вважається дійсним 10 років за умови, якщо за цей час будівля не буде утеплятися. Тим, хто сертифікат не отримає, доведеться заплатити штраф від 3400 до 5100 гривень. "Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і вводиться в дію з 1 січня 2017 року", - йдеться в законопроекті.

  Як пояснює заступник голови парламентського комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Олена Бабак, енергоаудит будівель - діагноз, який необхідно отримати перед тим, як утеплювати будівлі. "Коли ми йдемо до лікаря, ми хочемо, щоб нам перед лікуванням поставили діагноз. Також і наші будинки, щоб ми сьогодні не інвестували гроші в утеплювачі 5 см завтовшки і знищували наші будинки, ми повинні отримати діагноз енергетичного стану наших будинків від професіонала", - пояснює Олена Бабак.

  Якщо в Києві є експерти, які професійно проводять аудити, в маленьких населених пунктах цим займатися нікому. Як розповіла директор КП "Добропільська служба єдиного замовника" Анна Дьякова, за весь час енергоаудит тут проводили лише один раз – для цього приїжджав експерт з Києва. "Енергоаудит проводити потрібно, люди повинні розуміти, що і як потрібно утеплювати. Але, виходячи зі спілкування з споживачами, можна сказати, що поки наші городяни не зовсім готові за це платити. Але це потрібно, потрібно провести роз'яснювальні роботи", – впевнена чиновниця . На даний момент в Добропіллі виділяють кошти на заміну вікон, при цьому, як показав енергоаудит одного з будинків, тепло "з'їдають" не утеплені стіни, дахи, шви.

  У той же час утеплювати будинок без енергоаудиту – небезпечно. Як зазначає менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк, це може привести до того, що витрачені кошти так і не окупляться, або ж роботи доведеться зовсім переробляти. "Непоодинокі випадки, коли висотні будівлі утеплюються тонким пінопластом з порушенням технології монтажу, який на висоті від дощу і вітру відвалюється. Або коли утеплюється кілька квартир (т.зв."клаптеве утеплення") замість того, щоб, наприклад, встановити в під'їзді енергозберігаючі вікна або встановити індивідуальний тепловий пункт, що як інвестиція принесе набагато більше ефекту по економії енергії і грошей мешканців", – пояснює експерт.
 
  Крім того, часто замість мінеральної вати висотну будівлю утеплюють матеріалами, які не є енергозберігаючими за своїми характеристиками ( "спеціальна" фарба, штукатурка), що призводить до фактичної економії не більше 1-2% і ефект не зберігається більше 1-2 сезонів. Коли в багатоквартирних будинках утеплюють окремі квартири (так зване "клаптеве утеплення"), зміщується точки роси на кордоні утепленої стіни – в "холодних" квартирах виникає конденсат і зростає цвіль. Крім того, утеплені і не утеплені стіни починають нерівномірно нагріватися і охолоджуватися, що призводить до порушення конструкції будівлі, тріщин і аварійних ситуацій. Подібне "самолікування" призводить до небажаних наслідків, упевнений експерт.

  Якісний енергоаудит може бути проведено за 2-3 тижні. Він складається з таких етапів:
1. Огляд і сканування об'єкта спеціальними професійними приладами (наприклад, тепловізором) - 1-2 дня в залежності від розмірів і складності об'єкта.
2. Збір і вивчення технічної документації по об'єкту - близько тижня.
3. Підготовка Звіту про енергоаудит - це документ приблизно на 100 сторінок, який по суті є бізнес-планом по економії енергії.
Сергій Свистюк провів вже більше 400 енергоаудитів і реалізував десятки проектів утеплення, експерт упевнений, подібне "обстеження" будинків повинен проводити досвідчений фахівець, який має сертифікат.
Сергій Свистюк провів вже більше 400 енергоаудитів, експерт упевнений: подібне "обстеження" будинків повинен проводити досвідчений фахівець, який має сертифікат.
 
   Чи потрібен українцям енергоаудит: думка експертів

   Олександр Кузик, директор Electrolux LLC Ukraine
  "Проведення енергоаудиту - сама по собі корисна ініціатива. Зростання цін на енергоресурси незворотній. Тому скорочення майбутніх витрат за рахунок скорочення тепловтрати будівлі - реальна можливість заощадити. Крім того, такий підхід допоможе раціоналізувати використання енергоресурсів, що теж важливо, особливо для реалізації стратегії з енергоефективності та енергонезалежності України. У цьому сенсі енергоаудит необхідний для виявлення "слабких місць" та їх подальшого усунення."
 
  Сергій Свистюк, сертифікований енергоаудитора ДТЕК ЕСКО
  "Енергоаудит має сенс проводити в тому випадку, якщо власники житла дійсно планують протягом року виконати енергоефективні заходи. Якщо мешканці найближчим часом не хочуть проводити ніяких заходів, то робити енергоаудит безглуздо. Адже за рік або опалювальний сезон дані застаріють і будуть неточними. Наприклад, в будинку можуть статися якісь перепланування або добудови або з'явитися якісь порушення конструкції будівлі. На точність енергоаудиту за рік може вплинути велика кількість чинників-зміна тарифів на енергоресурси, зміна цін на обладнання, інфляція – це все впливає на оцінку обсягу інвестицій і термінів окупності енергоефективних заходів.

  Планується, що в основному Сертифікат потрібен буде для того, щоб звернутися до Фонду енергоефективності за компенсацією частини витрат мешканців на утеплення. Однак, ініціатори законопроекту пішли далі і вирішили, що за відсутність сертифіката можна і оштрафувати, тобто неважливо, планують мешканці щось робити чи ні - "сертифікуватися" обов'язково".
 
  Віктор Пинзеник, народний депутат
  "Українці навіть уві сні не припиняють думати, як їм купити електролампу, яка споживає більше енергії, або змонтувати котел, для якого потрібно більше газу, або встановити "драні" вікна, роблять внесок в проблему глобального потепління. І, як ви, напевно, здогадалися, на шляху цим ворожим задумам (або снам) повинен стати український чиновник. Адже саме таку мету переслідує урядовий проект закону "Про енергетичну ефективність будівель". І це вже третя спроба протидіяти диверсійним помислам співвітчизників (дві попередні були провалені в парламенті).

  Проект передбачає, що виробничі, житлові та нежитлові приміщення підлягають сертифікації енергетичної ефективності. Ну ніяк не можна дозволити несвідомим українцям встановити вікна, поки їх на зуб не спробують чиновник. З прийняттям закону ніхто не зможе продати або навіть здати в оренду квартиру без наявності сертифіката енергетичної ефективності квартири. Але і без цих дій за відсутність сертифіката штраф - від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів", - пише політик на своїй сторінці в соцмережі.
 
  Олена Бабак, співавтор закону про "Енергетичну ефективність будівель"
  "Ми повинні розуміти, що впровадження європейських директив коштуватимуть кожному з нас. Це будуть невеликі гроші. Для чого ми це робимо? Коли ми йдемо до лікаря, ми хочемо, щоб нам перед лікуванням поставили діагноз. Також і наші будинки, щоб ми сьогодні не інвестували гроші в утеплювачі 5 см завтовшки і знищували наші будинки, ми повинні отримати діагноз енергетичного стану наших будинків від професіонала. Це коштує грошей. В Європі людина, коли бере в оренду квартиру, вона дивиться, який клас енергоефективності у цього житла. Тому що людина розуміє, що орендна плата може бути невеликою, але прийдуть рахунки за опалення, за воду тощо. І ми хочемо це зробити в Україні …

  Цей закон зобов'язальний. Ми всі повинні розуміти, що цей закон встановлює вимоги до кожного будинку проводити енергетичний аудит і мати сертифікат енергетичної ефективності при певних обставинах. Більш того, закон зобов'язує власників житла проводити технічний огляд систем кондиціонування і водопостачання, це стосується систем, які мають велику потужність. Це фактично будинок 200 квадратних метрів".

  Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА
  Якщо говорити глобально, то енергоаудит потрібен. Для тих, хто зараз робить капітальні ремонти, або здає будівлі в експлуатацію, муніципальним будівлям – їм всім необхідно пройти енергоаудит та отримати сертифікат. Для всіх інших, на мою думку, потрібен перехідний період. Я не думаю, що доцільно вже впроваджувати енергоаудит усіх будівель. Звичайно, до цього потрібно рухатися. Потрібен додатковий період – логіка сертифіката в тому, що це інформаційний продукт, який допомагає зрозуміти, скільки споживачеві доведеться платити за комунальні послуги в цій будівлі. Багатоквартирний будинок – цілісний майновий об'єкт – немає сенсу робити аудит однієї квартири, це не дасть інформацію майбутньому власнику, краще подивитися платіжки за попередній період".

  До речі, як зазначає Олександр Кузик, економити енергоресурси може кожна родина незалежно від їхнього статку. "Для цього необхідно почати систематично раціонально і економно використовувати енергоресурси: замінити лампочки на енергозберігаючі, розумно витрачати воду (приймати душ замість ванни, закривати кран, коли чистите зуби або намилюватися, не відкривати кран на повну потужність), використовувати побутову техніку класу від А + до А +++, так як вона здатна заощадити 20-30% води і електроенергії, не опалювати газом приміщення і так далі. На порталі "Зберігай свої гроші і енергоресурси України разом з Electrolux" можна ознайомитися з повним списком рад, які ми зібрали в ході дослідження звичок українців в споживанні енергоресурсів.", – відзначає експерт.
 
Джерело: ukr.segodnya.ua
реклама партнерів


Комментарии:

Оставить комментарий